Jak bardzo zielona będzie chińska transformacja? W zeszłym roku Chiny ogłosiły, że osiągną neutralność węglową do 2060 r., zaś w swoim nowym Planie Pięcioletnim na lata 2021–2025 zadeklarowały liczne, ambitne cele związane z zielonymi technologiami i przemysłem. W niezwykle szybkim ruchu w kierunku zielonej transformacji ten kraj staje się globalnym liderem technologii fotowoltaicznej, wiatrowej, magazynowania energii czy sektora samochodów elektrycznych.
Ale na tej drodze stoi jednak wiele wyzwań. Ogromne zmiany gospodarcze i technologiczne rodzą zarówno ich zwycięzców, jak i przegranych. Rosnące napięcie polityczne w relacjach USA–Chiny zagraża chińskiemu postępowi i bezpieczeństwu technologicznemu. W rozmowie z Peggy Liu z Joint US–China Collaboration for Clean Energy spróbujemy oszacować skalę globalnego wpływu zielonej transformacji w Chinach oraz zidentyfikować główne przeszkody wewnętrzne i zewnętrzne w próbie budowy modelu gospodarczo-przemysłowego, który byłby przyjaźniejszy dla środowiska. Spotkanie poprowadzą prof. Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, oraz dr Zbigniew Niesiobędzki, prezes Polsko Chińskiej Rady Biznesu, która jest partnerem cyklu ChinaTalk.
Rozmowa odbędzie się w języku angielskim. Webinar jest bezpłatny i w czasie spotkania każdy uczestnik może zadawać pytania!
Termin: 17 maja 2021 r. (poniedziałek) godz. 12.00–13.00.