Znamy już autorów 4 najlepszych prac. Nagrody — stypendium w Państwie Środka, płatny staż w NBP oraz laptop i tablet — trafiły do Wrocławia, Warszawy i Krakowa. 24 stycznia 2017 roku w Hotelu InterContinental w Warszawie podczas spotkania z okazji Chińskiego Nowego Roku ogłoszono laureatów pierwszej edycji konkursu na najlepsze prace z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Polski i Chin.
Organizatorem konkursu była Polsko Chińska Rada Biznesu we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Do konkursu zgłoszono kilkanaście prac z różnych ośrodków akademickich, które według opinii członków Kapituły konkursu były na wyrównanym i wysokim poziomie merytorycznym.
Kapitułę Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową tworzyli przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Banku Polskiego, Polsko Chińskiej Rady Biznesu, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego. W Kapitule zasiedli Jacek Bartkiewicz — członek Zarządu NBP, dr Zbigniew Niesiobędzki — Wiceprezes PChRB, prof. dr hab. Bogdan Nogalski — Wydział Zarządzania UG, Juliusz Szymczak-Gałkowski — Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW oraz prof. dr hab. Małgorzata Zaleska – Dyrektor Instytutu Bankowości SGH.
Patronat honorowy nad Konkursem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce oraz Narodowy Bank Polski. Patronat medialny nad Konkursem sprawował serwis ObserwatorFinansowy.pl.
Celem przyświecającym inicjatorom i partnerom konkursu było kreowanie przyszłych liderów i ekspertów współpracy biznesowej między Polską i Chinami. Organizatorzy wierzą, że ta pilotażowa edycja dowiodła trafności tej idei.
Wyniki konkursu ogłosił przewodniczący Kapituły, członek zarządu NBP Jacek Bartkiewicz.
Laureatami I edycji konkursu zostali:
I MIEJSCE
Daria Prokop za pracę pt. Język polski i kultura polska w Chinach przygotowaną na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem promotora dr. hab. Piotra Lewińskiego.
Nagrodę (stypendium roczne na wybranej uczelni w ChRL) wręczył Jego Ekscelencja Ambasador Chin Xu Jian.
Dyplom laureatka odebrała osobiście w towarzystwie promotora.
II MIEJSCE
Patrycja Oleksza za pracę pt. Polityka chińskiego rządu wobec kursu walutowego renminbi od 2005 roku, przygotowaną w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pod kierunkiem promotora prorektora prof. ndzw. dr. hab. Krzysztofa Kozłowskiego.
Nagrodę (zaproszenie na płatny staż w Narodowym Banku Polskim) wręczył Jacek Bartkiewicz członek Zarządu NBP.
W imieniu laureatki (przebywającej właśnie w Państwie Środka) dyplom odebrał promotor pracy.
I WYRÓŻNIENIE
Pamela Sowa za pracę pt. Rola i pozycja Europy Środkowo-Wschodniej w Chińskiej Strategii Rozwoju po 2008 r. przygotowaną na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem promotora prof. dr. hab. Wiesława Bokajło.
Nagrodę (laptop) wręczył Michał Mrożek prezes zarządu HSBC Bank Polska S.A.
Dyplom i laptopa odebrał w imieniu laureatki (przebywającej właśnie w Chinach) promotor pracy.
II WYRÓŻNIENIE
Agnieszka Czaplicka-Kotas za pracę pt. Tendencje w obrocie handlowym pomiędzy Polską, a Chinami produktami i usługami środowiskowymi z uwzględnieniem materiałochłonności przygotowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pod kierunkiem promotora prof. ndzw. dr. hab. Joanny Kulczyckiej
Nagrodę (tablet) wręczył Rafał Dziura członek zarządu, dyrektor finansowy HSBC Bank Polska S.A.
Laureatka odebrała dyplom i nagrodę osobiście w towarzystwie promotora.
Wszystkim laureatom i uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w realizacji swoich pasji.