Znamy już autorów 4 najlepszych prac. Nagrody — stypendium w Państwie Środka, płatne staże oraz nagroda rzeczowa — laptop — trafiły do laureatów z uczelni z Krakowa, Poznania i Warszawy. 29 stycznia 2019 roku w Hotelu Sheraton w Warszawie podczas noworocznego spotkania Członków i Partnerów Polsko Chińskiej Rady Biznesu ogłoszono zwycięzców trzeciej edycji konkursu na najlepsze prace z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Polski i Chin.
Organizatorem konkursu była Polsko Chińska Rada Biznesu, we współpracy z Bank of China, HSBC Bank Polska, Haitong Bank oraz wsparciem i patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Patronat medialny nad Konkursem sprawował CHINY to LUBIĘ.
Do konkursu zgłoszono siedemnaście prac z polskich i chińskich ośrodków akademickich, które według opinii członków Kapituły Konkursu były na wyrównanym, wysokim poziomie merytorycznym.
Kapitułę Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową tworzyli przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Banku Polskiego, Polsko Chińskiej Rady Biznesu, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego. W Kapitule zasiedli Jacek Bartkiewicz — członek Zarządu NBP, dr Zbigniew Niesiobędzki — Wiceprezes PChRB, prof. dr hab. Bogdan Nogalski — Wydział Zarządzania UG, Juliusz Szymczak-Gałkowski — Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW oraz prof. dr hab. Małgorzata Zaleska – Dyrektor Instytutu Bankowości SGH.
Celem przyświecającym inicjatorom i partnerom Konkursu jest kreowanie przyszłych liderów i ekspertów współpracy biznesowej między Polską i Chinami. Trzecia edycja Konkursu ponownie dowiodła trafności tej idei. Zachęcamy zatem kolejny rocznik studentów do uczestnictwa w Konkursie w następnym roku.
Nagrody laureatom konkursu wręczyli przedstawiciele PChRB oraz sponsorów Konkursu.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursu uświetniło noworoczne przemówienie Ambasadora ChRL w Polsce J.E. LIU Guangyuan, wystąpienie gościa specjalnego, pana Jochuma Haakmy, prezesa EU-China Business Association oraz Netherlands-China Business Council, na temat „Spór handlowy pomiędzy Chinami a USA i jego konsekwencje dla Europy. Szanse i wyzwania dla SME”. Ponadto w programie znalazło się przemówienie wiceprezesa Polsko Chińskiej Rady Biznesu pana Jacka Boczka oraz prezentacje nowych członków Rady: EY Polska i Bank of China.
Laureatami III edycji konkursu zostali:
I MIEJSCE
Aleksandra Lehmann za pracę pt. Rynek dóbr luksusowych w Chinach. Czynniki sukcesu zachodnich marek, przygotowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem promotora dr hab. Ewy Trojnar
Nagrodę główną w postaci rocznego stypendium na dowolnie wybranej chińskiej uczelni wyższej wręczył J.E LIU Guangyuan, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.
Aleksandra Lehmann ukończyła studia I stopnia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia I i II stopnia na kierunku Studia dalekowschodnie, I oraz II stopnia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studia II stopnia na kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W swoim dorobku zawodowym posiada liczne doświadczenia w pracy związanej z dziennikarstwem, a także przy organizacji wydarzeń artystycznych dla JVS Group/Live Nation oraz Eventory. Obecnie pracuje jako Marketing Operation Specialist w Huawei Polska.
II MIEJSCE
Joanna Nowotna za pracę pt. Płatności elektroniczne w Chinach: tło historyczne, stan obecny i perspektywy rozwoju, przygotowaną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem promotora dr. Kamila Burkiewicza
Nagrodę za II miejsce w postaci zaproszenia na staż w polskim oddziale Bank of China wręczył Bartosz Komasa, Head of Corporate Relations, Bank of China (Luxembourg) S.A. Oddział w Polsce.
Joanna Nowotna ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Filologia, specjalność Sinologia. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na tej samej specjalności oraz jednocześnie realizuje program studiów podyplomowych School of Law and Economy of China na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2017–2018 pani Joanna spędziła pół roku na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych jako stypendystka Instytutu Konfucjusza, z którym także współpracowała. Posiada doświadczenie w handlu międzynarodowym, a także w wykonywaniu tłumaczeń polsko-chińskich oraz jako lektorka języka chińskiego.
III MIEJSCE
Maria Pająk za pracę pt. Chińska ekspansja gospodarczo-polityczna na trasie Morskiego Jedwabnego Szlaku, przygotowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem promotora dr. Rafała Kwiecińskiego.
Nagrodę rzeczową za III miejsce – laptop – wręczyła Rachel Wang, dyrektor „CEE-China Desk” w HSBC Bank Polska S.A.
Maria Pająk ukończyła studia licencjackie na kierunku: Studia dalekowschodnie, moduł: Chiny w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie kontynuuje ten sam kierunek na studiach magisterskich, które łączy ze studiami magisterskimi ze stosunków międzynarodowych, również na UJ. Przez trzy lata współpracowała z Instytutem Konfucjusza obecnie zaś pracuje jako korepetytor z języka chińskiego oraz przewodnik po Krakowie w języku angielskim.
WYRÓŻNIENIE
Adam Serwatka za pracę pt. Sektor bankowy w Chińskiej Republice Ludowej — historia przemian i współczesna specyfika, przygotowaną w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pod kierunkiem promotora dr. hab. Krzysztofa Kozłowskiego.
Nagrodę (zaproszenie na staż w Haitong Bank) wręczył Ryszard Hermanowski – Executive Director, Senior Banker w Haitong Bank S.A., oddział w Polsce.
Adam Serwatka ukończył studia licencjackie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku finanse i rachunkowość. Otrzymał także półroczne stypendium rządu chińskiego na Fudan University w Szanghaju na kierunku World Economy. W czasie studiów zaangażowany był lub współtworzył organizacje i projekty studenckie: Students’ Business Club, konferencję ‘Let’s Start Up!’ oraz Austrian Economics Students’ Club. Obecnie pracuje jako analityk w Azimutus Associates.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!