Z przyjemnością ogłaszamy wyniki IX edycji Konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej z Chińską Republiką Ludową. Nagrody — stypendium w Państwie Środka, oraz nagrody rzeczowe — trafiły do laureatów z uczelni z Lublina, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ogłoszono 24 kwietnia 2025 roku podczas uroczystej Gali w Ambasadzie ChRL w Warszawie.
Organizatorem konkursu była Polsko Chińska Rada Biznesu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce objęło konkurs patronatem. Nagrody dla laureatów ufundowali: Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Haitong Bank, Fasing S.A. oraz KPMG.
Nagrody laureatom wręczyli przedstawiciele organizatorów, Kapituły konkursu i sponsorów.
W programie spotkania znalazło się wystąpienie Ambasadora ChRL w Polsce J.E. Sun Linjiang na temat „Jak wzmocnić polsko-chińską współpracę w dziedzinie gospodarki i handlu w bieżącej sytuacji makroekonomicznej”. W roli spikerów wystąpili także: dr. hab. Karolina Klecha-Tylec, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Andrzej Szumowski – Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej oraz Pan Hu Xinyuan – Dyrektor Generalny Bank of China (Poland) i Prezes Zarządu SinoCham.
Uroczystość zakończył koncert dwóch duetów: Clair and Wiktoria Osińska, and Kun Liang and Zuza Browalska.
W Kapitule Konkursu zasiadali: dr Jacek Bartkiewicz — Przewodniczący, dr Zbigniew Niesiobędzki – Wiceprzewodniczący oraz prof. dr hab. Bogdan Nogalski.
Kapituła Konkursu przyznała I i II miejsce oraz wyróżnienie w kategorii prac licencjackich i magisterskich.
Zwycięzcą IX edycji konkursu w kategorii prac licencjackich i magisterskich została Izabela Brejta za pracę licencjacką „Rynek gier wideo jako przykład chińskiego smart power” Pracę napisano w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, w Instytucie Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, promotorem pracy jest Pani dr hab. Karolina Klecha-Tylec, prof. UEK.
II MIEJSCE przyznano:
Mateuszowi Błachnio za pracę magisterską „Polityka Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej wobec państw regionu Bliskiego Wschodu po 2012 roku" napisaną na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, promotorem pracy była Pani dr Anna M. Solarz
Przyznano także wyróżnienie:
Karinie Gołuńskiej za pracę licencjacką „Wpływ pandemii COVID-19 oraz konfliktu w Ukrainie na handel i inwestycje polsko-chińskie”
Pracę napisano na Wydziale Filologicznym, w Instytucie Rusycystyki i Studiów Wschodnich, Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem dr. Tomasza Bielińskiego.
W kategorii prac doktorskich i podyplomowych nagrodę specjalną przyznano:
Jackowi Jakubczakowi za rozprawę doktorską „Bariery kulturowe wejścia polskich przedsiębiorstw na rynek Chińskiej Republiki Ludowej”.
Pracę napisano na Wydziale Ekonomicznym, w Instytucie Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rozprawę doktorską przygotowano pod kierunkiem naukowym :prof. dr hab. Anny Rakowskiej i promotora pomocniczego dr Doroty Chmielewskiej-Muciek.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz ich promotorom!
Ogromne podziękowania dla patronów Konkursu i fundatorów cennych nagród.
Nagrodzone prace dostępne są do pobrania na stronie:
http://pchrb.pl/publikacje/prace-laureatow-konkursu/