W dniach 3–13 sierpnia odbyła się III edycja Polsko-Chińskich warsztatów muzycznych. W pięknym Pałacu w Radziejowicach w sierpniu spotkała się utalentowana młodzież z Pekinu oraz całej Polski. Podczas zajęć, zabaw, rozmów oraz wspólnego muzykowania młodzież nie tylko poznawała tradycje i kulturę swoich krajów, ale miała szanse zawrzeć przyjaźnie na całe życie. Mimo różnic kulturowych i językowych to co pozwala przełamać bariery komunikacyjne to uniwersalny język muzyki.
Zwieńczeniem warsztatów był koncert galowy w wykonaniu dzieci i ich wykładowców. Galę rozpoczął Polonez po którym zabrzmiały dźwięki muzyki Chopina, Bacha, Beethovena, Czajkowskiego oraz innych wspaniałych kompozytorów z całego świata. Te warsztaty to kuźnia talentów dla przyszłych zwycięzców międzynarodowych konkursów muzycznych począwszy od naszych rodzimych konkursów z konkursem im. H. Wieniawskiego czy W. Lutosławskiego zakończony niedawno w Moskwie konkurs im. Piotra Czajkowskiego.
Muzycznymi opiekunami warsztatów byli wybitni pedagodzy, koncertujący muzycy, profesorowie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i wielu innych wyższych uczelni muzycznych oraz szkół średnich z Europy: prof. Tomasz Strahl, prof. Dorota Sroczyńska, prof. Anna Guzowska, Anna Skibińska – Haponiuk, Magdalena Specjał, prof. Joanna Przybylska, prof. Wiktor Gribowski, Katarzyna Mościcka, Franciszek Jasionowski oraz wieloletni soliści Teatru Wielkiego i wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Baletowej – Państwo Elżbieta i Łukasz Gruziel.
W warsztatach udział wzięło 60 uczestników w tym 10 uczniów ze szkół muzycznych z Polski oraz utalentowana młodzież ze szkoły podstawowej Zhong Guan Cun w Pekinie oraz szkoły średnie przy Uniwersytecie Ludowym w Pekinie. Orkiestra młodzieżowa przy tej szkole od dwudziestu lat wspierana jest przez Ministerstwo Kultury ChRL zajmuje pierwsze miejsce wśród szkolnych orkiestr w Chinach, często koncertuje poza granicami Chin.
Impreza rozrasta się z roku na rok przybywa uczestników, powiększa się wybitna kadra wykładowców, przybywa też liczba integracyjnych zajęć pozamuzycznych. Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzieci i młodzieży w Polsce i w Chinach. W tym roku współorganizatorem warsztatów, oprócz Polsko Chińskiej Rady Biznesu, została Fundacja Polsko Chińskiej Wymiany Kulturalnej Dźwięki Sztuki, Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Program tegorocznych warsztatów obejmował oprócz lekcji indywidualnych, pracę z towarzyszeniem fortepianu, orkiestrę międzynarodową, zespoły kameralne, zajęcia taneczne, zajęcia integracyjne w języku angielskim i wieńczący całą imprezę koncert galowy.