Chiny i UE 30 grudnia 2020 r. osiągnęły długo oczekiwane porozumienie dotyczące inwestycji w ramach negocjowanego od 2014 r. CAI (Comprehensive Agreement on Investment). Według wielu komentatorów porozumienie osiągnięto w zbyt dużym pośpiechu. Niemcom zależało na tym, by zdążyć przed końcem niemieckiej prezydencji w Radzie Europejskiej, a Chiny przewidywały nadchodzące niekorzystne zmiany związane z polityką amerykańską nowej administracji Joe Bidena. Choć minie dużo czasu zanim porozumienie UE i Chin w ramach CAI zostanie sfinalizowane, a później ratyfikowane, w Europe już rośnie krytyka wokół tej umowy, gdyż ma ona w znikomym stopniu przyczyniać się do zapewniania gry na równych zasadach między partnerami.
W rozmowie z prof. François Godementem z Instytutu Montaigne’a w Paryżu poddamy dyskusji ideę sprawiedliwości i wzajemności w relacjach gospodarczych między UE i Chinami, zastanawiając się, czy przyjęcie CAI jest ruchem w dobrym kierunku. Profesor Godement, jeden z czołowych europejskich ekspertów w sprawach chińskich, a w szczególności CAI, opowie o roli UE w chińskiej polityce i praktyce ekonomicznej oraz o dylemacie zaangażowania vs rywalizacji, przed którym stoją politycy europejscy w dobie wzrostu chińskiej potęgi i coraz większych napięć ekonomicznych między Chinami i USA.
Spotkanie poprowadzą prof. Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, oraz dr Zbigniew Niesiobędzki, prezes Polsko Chińskiej Rady Biznesu, która jest partnerem cyklu ChinaTalk.
Rozmowa odbędzie się w języku angielskim. Webinar jest bezpłatny i w czasie spotkania każdy uczestnik może zadawać pytania!
Termin:
11 marca 2021 r. (czwartek)
godz. 18.00–19.00