11 lipca 2016 roku Polsko Chińska Rada Biznesu zorganizowała debatę:
"Echa wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce i jej wpływ na poprawę wymiany handlowej z Chinami"
z udziałem m.in. ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce J.E. Xu Jian oraz podsekretarza stanu Ministerstwa Rozwoju Pana Radosława Domagalskiego.
Współorganizatorem spotkania był Bank HSBC Polska SA, a patronami medialnymi: „Puls Biznesu” i portal bankier.pl
Polsko Chińska Rada Biznesu postanowiła podsumować wydarzenie i o efekty wizyty zapytać ekspertów. W trakcie wizyty podpisano 34 porozumienia o wartości ponad 6 mld EUR w obszarach: politycznym, gospodarczym, rolnym, lotniczym, naukowo-technicznym, IT i finansowym. Zdaniem ambasadora Chin w Polsce J.E. Xu Jiana najważniejsza była umowa o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami, która tworzy polityczny i gospodarczy klimat dla współpracy. Za istotne uznał także podpisanie protokołu fitosanitarnego na eksport jabłek z Polski do Chin oraz porozumienia Exim Banku i ICBC z BGK. Również dla ministra Radosława Domagalskiego podstawowe znaczenie mają umowy podpisane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z bankami chińskimi, tworzą one bowiem finansowe zaplecze dla przyszłej współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie projektów infrastrukturalnych. Ministerstwo Rozwoju w podpisanym memorandum o współpracy z NDRC wyodrębniło 13 obszarów strategicznych, w tym projekty energetyczne i infrastrukturalne – np. regulację rzek lub budową lotniska centralnego. Jak podkreślił minister Domagalski projekty infrastrukturalne będą realizowane przy pomocy naszych firm. Udział Polski w Banku AIIB stwarza natomiast możliwości do realizacji wspólnych przedsięwzięć w Polsce i za granicą przez polskie i chińskie firmy.
Jak podkreślił natomiast Martin Reichel, członek zarządu HSBC Polska. Okazją dla polskich przedsiębiorców do ekspansji w Chinach są zmiany modelu rozwoju chińskiej gospodarki, wzrost klasy średniej i postępująca urbanizacja oraz rozwój zielonych technologii. Poza tym Polska – podobnie jak Niemcy 20 lat temu – ma dużo firm rodzinnych, które są bardzo atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów.
W konferencji wzięło udział ponad 70 przedstawicieli polskiego i chińskiego biznesu, reprezentujących różne sektory gospodarki.